Ekrany projekcyjne

Producent ekranów

celexon ekrany Deluxx ekrany Projecta ekrany WS Spalluto ekrany Euroscreen ekran Reflecta ekrany Screengoo farba Optoma ekrany

Formaty ekranów

Zamów projektor i ekran bezpośrednio u ekspertów!

Jeżeli chodzi o najlepszą jakość obrazu to nie można się obejść bez ekranu projekcyjnego, który wspomaga potencjał projektora. Tapeta lub ściana znacznie obniżą jakość projekcji, ponieważ nie mają one takich właściwości fizycznych jak tkanina projekcyjna.
Ekran projekcyjny składa się ze specjalnej tkaniny o konkretnej strukturze, która skupia światło lampy i odbija je bez straty na jakości obrazu. Tapeta natomiast w większości przypadków nie posiada odpowiedniej struktury, światło nie jest odpowiednio reflektowane co powoduje spore straty na jakości.
Do tego tapeta nie zawsze jest w kolorze białym, co najczęściej jest powodem przekłamywania kolorów, np: biały śnieg widoczny jest jako żółty. Dlatego zalecamy zakup ekranu dla uzyskania pełnojakościowej projekcji.

Gain-Faktor: Współczynnik odbicia światła

Przed zakupem ekranu należy zwrócić uwagę na parametr oznaczony najczęściej jako Gain Factor. Decyduje on bowiem o jakości obrazu.

Za pomocą parametru Gain Factor podawana jest wartość odbicia światła, która oscyluje najczęściej w granicach 1,0 do 1,5. Ekrany posiadające Gain Factor w podanym przedziale nadają się zarówno do zastosowania w kinie domowym jak i w biznesie. Przy wyższych wartościach tego parametru projektowany obraz będzie dużo jaśniejszy a kąt widzenia pomniejszony.

Jasny, wyraźny obraz jest nieodzowny podczas projekcji np. w salach seminaryjnych lub biurach, gdzie możliwość zaciemnienia pomieszczenia jest ograniczona. W takim przypadku mocny projektor (min.3000AL) może być wspierany właśnie odpowiednim ekranem. Taka kombinacja będzie wielkim plusem w jakościowym odbiorze projekcji. Osoby siedzące daleko od ekranu, będą miały zmniejszony kąt widzenia, co troszkę odbije się na jakości oglądanego obrazu.

Przy zastosowaniu projekcji tylnej, wartości współczynnika odbicia światła powinny oscylować w granicach 2,0 Gain Factor. Ten typ ekranu jest bowiem w części przeźroczysty i musi przepuścić światło lampy przez tkaninę. W przypadku projekcji tylnej, kąt widzenia jest pomniejszony.

Formaty ekranów: 1:1 | 4:3 | 16:9 …

Format ekranu projekcyjnego jest z reguły dobierany pod natywną rodzielczość modelu projektora.

Formaty ekranów

Ulubiony format kinowy 16:9 nadaje się do rozdzielczości FullHD (1920 x 1080), HD ready (1280 x 720) i 4K (3840 x 2160). Powierzchnia projekcyjna ekranu jest wtedy w pełni pokryta.

Ekran w formacie 16:10 odpowiada rozdzielczości WXGA (1280 x 800) oraz WUXGA (1920 x 1200). Formaty ekranów 1:1 i 4:3 są równie chętnie używane. Zaletą tych ekranów jest ich wielofunkcyjność i możliwość dopasowania do włanych preferencji. Format 1:1 jest formatem używanym w przypadku rztników OHP.

Ekrany stacjonarne: trwałe rozwiązanie

Ekrany stacjonarne wyprodukowane zostały z myślą o stałych instalacjach. Montowane są na ścianę lub do sufitu. Swoje zastowanie znajduja w każdym sektorze.

Decyzja w sprawie wyboru typu ekranu zależy od ilości miejsca do dyspozycji oraz od parametrów pomieszczenia. Obydwie możliwości montażu, ścienna i sufitowa, ułatwiają dobór.

W naszym portfolio znajdują się również ekrany uniwersalne, montowane do ściany lub sufitu.

Jeżeli posiadają Państwo wolną ścianę, zalecamy zakup ekranu ramowego, który jest bardzo profesjonalnym produktem uzupełniającym kino domowe. Tkanina w ekranie ramowym jest napięta do maximum, co powoduje idealnie gładką powierzchnię wyświetlania a czarna rama wzmaga kontrast oglądania.

Ekrany projekcyjne można obsługiwać na 2 sposoby:

Ręcznie ewentualnie skrzynką sterowniczą
Pilotem zależności od rodzaju zakupionego ekranu

Mobilne ekrany projekcyjne: do zastosowania w każdym pomieszczeniu

Idealne rozwiązanie dla osób podróżujących, które organizują różnego rodzaju szkolenia, prelekcje, seminaria, itp... Ekran mobilny to idealny towarzysz projekcji multimedialnych.

Ekrany projekcyjne mobilne są też doskonałym sprzętem w korporacjach, gdzie szkolenia lub pokazy multimedialne obywają się w różnych działach.

Ekrany projekcyjne mobilne są gotowe do użytku w kilka sekund!Ekrany projekcyjne mobilne są też świetnym rozwiązaniem w kinie domowym, gdzie w ciepły wieczór można się udać z własnym sprzętem projekcyjnym do ogrodu czy też altany.

Ekrany projekcyjne pod zabudowę sufitową: profesjonalne rozwiązanie

Ekran projekcyjny pod zabudowę sufitową jest najbardziej eleganckim rozwiązaniem przeznaczonym do wielu pomieszczeń. Podczas gdy nie jest używany, prawie go nie widać. Jedno naciśnięcie guzika lub sterowanie pilotem rozwija ekran do pożądanej pozycji.
Ekrany projekcyjne pod zabudowę można zamontować w każdym pomieszczeniu posiadającym sufit podwieszany. Minimalna przestrzeń pomiędzy sufitami musi jednak wynosić conajmniej 13-15cm, w zależności od modelu ekranu. Możliwy jest też montaż w pobliżu okna, ponieważ po zwinięciu jest on całkowicie niewidoczny.

Do wyboru posiadamy dla Państwa 3 warianty sterowania ekranem: przełącznik naścienny, trigger lub pilot radiowy. Trigger łączymy z projektorem a nastepnie po uruchomieniu projektora ekran rozwija się samoczynnie a po skończonej projekcji zwija się gdy wyłączymy projektor.

Przy zamówieniach indywidualnych to Państwo decydują o wielkości tkaniny, kolorze obudowy jak i o parametrach ekranu.

Osprzęt do ekranów: dla ułatwienia projekcji

Podczas projekcji multimedialnych niczego nie powinno brakować!
Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy kategorię osprzęt do ekranów, w której znajdą Państwo odpowiednie uchwyty, kotwy, dystanse itp... Również elementy sterujące lub produkty do bezpiecznego transportu zostały zawarte właśnie w tej kategorii.

Farba projekcyjna: dyskretny ekran

Farba projekcyjna jest rozwiązaniem stosowanym przez wielu klientów, wszędzie tam, gdzie zastosowanie ekranu z różnych powodów nie wchodzi w grę. Farba projekcyjna jest specjalnie dostosowana do absorbcji światła lampy projekcyjnej i posiada takie same właściwości co tkanina projekcyjna.

Do różnych rodzajów projekcji proponujemy odpowiednie tony farby projekcyjnej.

  • Farba projekcyjna o ciemniejszych tonach wzmagaja kontrast projekcji i nadaja się do projektorów o bardzo wysokiej wartości Lumenów, (około 8000).
  • Farba projekcyjna o jaśniejszych tonach stosowana jest do projektorów o niższej wartosci Lumenów (od ok. 1500). Wzmaga ona lekko jasność projekcji.

Zastosowanie farby projekcyjnej jest raczej kompromisem przy niemożliwości zastosowania ekranu projekcyjnego.


Wybór odpowiedniego ekranu w 3 krokach

1. Gdzie chcę korzystać z ekranu projekcyjnego?

Zastosowanie mobilne:
Ekran na statywie, ekran podłogowy Pull-Up, ekran stołowy, ekran EasyFixx, ekran mobilny ramowy

Zastosowanie stacjonarne:
Ekran manualny, Ekran elektryczny, ekran pod zabudowę sufitową, ekran ramowy, ekran sprężynowy, ekran wieloformatowy, ekran rozwijany korbą

2. Jak dużo miejsca mam do dyspozycji?

Decydujące są tutaj: model projektora i wielkość pomieszczenia.
Nasz kalkulator projekcji obilczy dla Państwa potrzebne dane.

3. Czy mogę zaciemnić pomieszczenie?

Pomieszczenie można zaciemnić -> Gain-Faktor 1,0 do 1,5

Pomieszczenia nie można zaciemnić -> Gain-Faktor ponad 1,5

Ekrany projekcyjne z wysokim Gain Factor wzmacniają nieznacznie światło projekcji. W tym przypadku zalecamy projektory o minimalnej jasności ok. 3000AL.


Dodatkowe informacje na temat projektorów otrzymasz u naszego doradcy!