Jak podłączyć projektor do źródła?

Na przykładzie projektora chcielibyśmy przybliżyć Państwu znaczenie i funkcjonowanie złącz potrzebnych do podłączenia projektora do źródła. W zależności od modelu, złącza te mogą się zmieniać. Odpowiemy również na pytanie, jakie złącze potrzebne jest do konkretnej rozdzielczości. W ten sposób jeszcze przed zakupem projektora, będą Państwo wiedzieć na jakie złącza należy zwrócić uwagę, tak aby w pełni rozkoszować się wspaniałymi projekcjami.

Jak podłączyć projektor do źródła?

Video analogowe

Interfejsy analogowe video i PC stosowane są od wielu lat. Ze względu na niską prędkość transmisji danych interfejsy te proponują w porównaniu do interfejsów cyfrowych niższą jakość przekazywanego obrazu ale stosowane są w większości źródeł wyjściowych jak np. w odtwarzaczach DVD i Video.

Cinch-Video

Cinch-Video

znane również jako złącze Composite, z reguły w kolorze żółtym, przekazuje dane poprzez jeden kanał, co powoduje niską jakość obrazu

S-Video

S-Video

zwane również złączem S-VHS, pracuje w systemie dwukanałowym(jasność/kolor). Jakościowo jest ono nieco lepsze od złącza Cinch-Video, jednakże posiada również ograniczenia związane z podatnością sygnału na usterki, które objawiają się poprzez zakłócenia obrazu

VGA

VGA

to 15-pinowe złącze do przekazu obrazu na bazie analogowej, zwane również DSub15, najczęściej występujące w notebookach oraz komputerach stacjonarnych. W porównaniu do innych złączy analogowych proponuje bardzo dobrą jakość obrazu. Można je również podłączyć do urządzenia wyjściowego lub wejściowego jak i również za pomocą adaptera przekształcić na złącze YUV (RGB)

VGA out

VGA out

wyjście VGA umożliwia przeciągnięcie sygnału wejściowego VGA przez projektor. Dzięki temu istnieje możliwość podłączenia dodatkowo monitora do projektora. Również w tym przypadku możliwe jest przykręcenie wtyczki

YUV

YUV

znane również jako Y Cb/Pb Cr/Pr lub Komponent, jest analogowym złączem video posiadającym 3 kanały ( 1 x natężenie jasności i 2 x kanał barw). Jakościowo jest to najlepsze analogowe złącze

Video cyfrowe

Na dzień dzisiejszy złącza cyfrowe zapewniają najwyższą jakość w przekazie obrazu, ponieważ w przeciwieństwie do złącz analogowych pracują za pomocą większej ilości kanałów. Dla uzyskania jakości HD warunkiem jest właśnie złącze cyfrowe.

HDMI

HDMI

jest cyfrowym złączem do przekazu obrazu i dźwięku, wymagane do wysokorozdzielczej jakości obrazu HDTV (Full HD). Interfejs HDMI 1.4 (High Speed) nadaje się do transmisji treści 3D w rozdzielczości Full HD

DVI

DVI

-D

cyfrowe złącze do przekazu obrazu z możliwością przymocowania za pomocą śrubek. Długość jest z reguły ograniczona do 15 m. Do przekazu sygnału istnieje również możliwość zastosowania adaptera HDMI

-I

cyfrowe i analogowe złącze do przekazu obrazu o możliwości przykręcenia do urządzenia wyjściowego lub wejściowego. Długość jest z reguły ograniczona do 15 m. Do przekazu sygnału istnieje również możliwość zastosowania adaptera HDMI

-A

analogowe złącze służące do przekazu obrazu o możliwości przykręcenia do urządzenia wyjściowego lub wejściowego. Długość jest z reguły ograniczona do 15 m
Displayport

DisplayPort

Cyfrowe złącze Displayport jest porównywalne ze złączem HDMI. Służy ono do przesyłu cyfrowych danych w postaci obrazu i audio. Inaczej niż złącze HDMI jest ono bez licencyjne. Poczynając od Standardu Display Port 1.3 możliwy jest nawet przesył materiału 5K. Stadard 1.4 jest w stanie przekazać HDR10 i Rec.2020, które odgrywają ważną rolę dla projektorów 4K i telewizji 4K w kinie domowym. Kolejną zaletą złącza Displayport jest wtyczka, która posiada zatrzask uniemożliwiający przypadkowe wyjęcie lub wyrwanie.

USB-C

USB-C

Złącze USB-C (zwane również Thunderbolt 3) stało się już złączem standardowym w przypadku wielu urządzeń. Łączy ono dane, zasilanie i przesył obrazu w jednym złączu. Złącze działa z szybkością przesyłu do 10 Gigabit/s. Tym samym jest znacznie szybsze niż standardowe złącze USB 3.0. Należy bowiem założyć, że za parę lat złącze USB-C zastąpi również złącze HDMI.

Sterowanie

Złącza do sterowania służą do przekazu sygnału sterowania, stosowane są właściwie w stałych instalacjach, przy których wymagane jest własne sterowanie, gdzie pilot nie ma już zasięgu.

RS-232

RS-232

poprzez złącze RS-232 następuje przekaz sygnału sterowania do projektora, np.: jego włączanie lub wyłączanie. Na pierwszy rzut oka, złącze to wygląda prawie tak samo jak D-Sub. Złącze RS-232 często jest też okrągłe.

USB-B

USB-B

złącze to służy do przekazu danych sterowniczych, co umożliwia sterowanie prezentacjami poprzez pilota. Sygnał jest wtedy przekazywany z projektora do komputera.

LAN

LAN

złącze LAN służy z reguły do przekazu danych sterowania i zastępuje coraz częściej złącza RS232 oraz RS232C. W niektórych urządzeniach złącze to daje możliwość przekazu danych przy czym jakościowo raczej nie dorównuje złączu HDMI, DVI lub VGA.

Dźwięk

Złącza audio umożliwiają przekaz sygnału dźwięku i wykorzystanie wintegrowanego głośnika. Do tego istnieje możliwość przekazu sygnału poprzez projektor. Złącza audio występują najczęściej w formie analogowej.

3,5 mm Klinke IN

3,5 mm Klinke IN

złącze to zapewnia w urządzeniach o zewnętrznych głośnikach przekaz sygnału z zewnętrznego źródła do urządzenia i jego wyprowadzenie.

3,5 mm Klinke OUT

3,5 mm Klinke OUT

wyjście to daje możliwość przekazu sygnału do urządzenia poprzez projektor. Złącze to wykorzystywane jest np. podczas instalacji głośników zewnętrznych w okolicy projektora.

Stereo Cinch

Stereo Cinch

złącze to pozwala na przekaz sygnału dźwięku w projektorach z wintegrowanym głośnikiem. W porównaniu do złącza 3,5mm Mini Jack, złącze Cinch posiada zaletę przekazu lepszej jakości na dłuższych odcinkach.

Przekaz danych

Złącze przekazu danych to klasyczne złącze USB typ A, pozwalające projektorowi odtworzenie danych bezpośrednio z nośnika danych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że obsługiwane formaty nie zawsze są jednakowe i zależą od właściwości danego projektora.

USB-A

USB-A

złącze to używane jest z reguły do zewnętrznych nośników danych takich jak: stik USB. Duża część projektorów jest w stanie przekazać dane z nośnika danych tylko w formacie JPEG. Istnieje jednak kilka projektorów posiadających możliwość przekazu danych video lub Microsoft Office.

Połączenie bezprzewodowe

Obok przekazu sygnału obrazu poprzez kabel, coraz bardziej popularna staje się bezprzewodowa transmisja danych. W większości przypadków chodzi tu o połączenie WLAN (WiFi). Adapter WLAN podłącza się do projektora a następnie poprzez funkcję WLAN np. w laptopie następuje połączenie bezprzewodowe . Trzeba jednak zauważyć, że połączenie bezprzewodowe WLAN nie osiąga tak mocnego sygnału np. w projektorach biznesowych, jaki znamy ze zwykłych połączeń internetowych.

WLAN

WLAN

dzięki temu bezprzewodowemu połączeniu można przekazywać obrazy, teksty i całe prezentacje. Ze względu na ograniczoną moc sygnału WLAN przy projektorach, przekaz ruchomych obrazów jest uzależniony lub wcale niemożliwy. Wyjątek stanowią projektory kina domowego z odpowiednim wyposażeniem. Niektóre projektory posiadają możliwość przekazu danych poprzez sieć WLAN dzięki dostępnym aplikacjom w urządzeniach Apple (iPad / iPhone).

Miracast (Screenshare)

Obok konwencjonalnej technologii WLAN coraz bardziej na znaczeniu zyskuje Miracast, zwana również Screen Mirroring lub Screenshare (podział ekranu). Technologia ta oferuje możliwość stworzenia połączenia punt w punkt z tabletem lub smartphonem ze wsparciem Miracast. Standardy Miracast dostępne są w systemach takich jak Android (od wersji 4.2) lub Windows (od wesji 8.1). Miracast w przeciwieństwie do WLAN umożliwia przesył sygnałów dynamicznego obrazu 1080p w dobrej jakości. Tym samym Miracast nadaje się do przekazywania filmów ze smartphona lub tabletu. Zintergrowany Miracast znajdziemy w projektorach lub w zewnętrznych odbiornikach (np. adapterach HDMI).

Podłączenie projektora i Mac (Mini Displayport)

Szczególną cechą, która jest znana użytkownikom Mac, jest połączenie projektor-mac. W tym przypadku potrzebny jest adapter.

 

Podłączenie projektora i Mac (Mini Displayport)

Mini Displayport

złącze to pracuje na bazie cyfrowej, jest również w stanie przetwarzać sygnały analogowe, jest najczęściej używanym złączem w urządzeniach Apple.

Aby móc skorzystać z portu Mini Displayport, należy zaopatrzyć się w adapter, który daje możliwość adaptacji na DVI i VGA.

Ponieważ złącze DVI jest coraz rzadziej spotykane, sensowne jest podłączenie za pomocą kabla DVI na HDMI adaptera ze złączem HDMI.

HDMI

jest cyfrowym złączem do przekazu obrazu i dźwięku, wymagane do wysokorozdzielczej jakości obrazu HDTV. HDMI 1.4 (High Speed) nadaje się do przekazu obrazu w wielkości 3D.

Podłączenie projektora i Mac (USB-C)

Generacja Mac Book (2015) i Mac Book Pro od 16. generacji dysponuje w większości tylko i wyłącznie złączem USB-C. Złącza Mini-Displayport (Thunderbolt) lub też złącze HDMI nie są już stosowane w tego typu sprzęcie. Aby podłączyć do Mac'a projektor, wymagany jest adapter.

 

Podłączenie projektora i Mac (USB-C)

USB-C

Adapter USB-C na HDMI / adapter USB-C na VGA

W tym przypadku chodzi o adapter USB-C na HDMI (USB-C-Digital-AV-Multiport-Adapter) lub adapter USB-C na VGA (USB-C VGA Multiport Adapter). Następnie do adaptera jest podłączany kabel HDMI lub kabel VGA. Mac Book Pro 16. Generacji umożliwia zastosowanie dwóch urządzeń wyjściowych jednocześnie (projektor/wyświetlacz). W takim celu wymagane są dwa adaptery USB-C.

Fakultatywny: adapter HDMI na HDMI

HDMI

jest cyfrowym złączem do przekazu obrazu i dźwięku, wymagane do wysokorozdzielczej jakości obrazu HDTV. HDMI 1.4 (High Speed) nadaje się do przekazu obrazu w wielkości 3D.

Jak dopasować rozdzielczość do źródła?

Za pomocą następującej grafiki chcemy Państwu pomóc określić zależność wspierania rozdzielczości przez konkretne złącza urządzeń Video / PC. Na tej podstawie można stwierdzić, jakie złącza powinien posiadać Państwa projektor, tak aby optymalnie wykorzystać daną rozdzielczość.